Fra Mare Thalasso SPA ja Montagliari veinimõis

Kallis külaline!

Soovime Teile tutvustada Montagliari veinimõisa, kust on pärit Fra Mare majaveinid. 2012 aasta sügisel käisime „Bergfeldti“ restorani sommeljeedega Itaalias, Toskaanas, et leida veine, mis sobiksid meie vahemerelise a’la carte menüüga. Nõnda ristusid me teed ühe imearmsa väikese veinitootja, erialalt enoloogi David Miglioriniga. Tutvus sai alguse 2010. aasta juunis Haapsalu promenaadil peetud Itaalia Veinipäevadel, kuhu oli kutsutud oma veine esitlema ka Chianti Classico konsortsium, nende seas Fattoria Montagliari. Kusjuures Chianti Classico piirkonnas asuv Greve on 2003. aastast ka Haapsalu sõpruslinn.

Montagliari veinimõis, kust pärinevad Fra Mare majaveinid, toodab peamiselt punaseid veine ja ekstra neitsi oliivõli. Kogu sealse töö teeb ära Davidi suur pere, kuhu kuuluvad tema naine, lapsed, ema Bruna ehk mamma Bruna ja venna pere. Veinimõisa saamislugu on ka Itaalia kohta üsna tavatu. Davidi enda sõnul ostis ta selle 2000. aastal mehelt, kes ei olnud nõus mõisa oma pojale pärandama, kuna too ei olnud huvitatud veinitootmisest. See oli aga vana mehe tingimus. Nõnda saigi äsja enoloogi eriala lõpetanud ning Ameerikast praktikalt naasnud David endale mõisa koos kõigi juurdekuuluvate maade ja veinikeldritega. Lisaks sellele jäid talle ka kõik veinimõisa väärikad laagerdunud veinid. Montagliari mõisa keldrites leidub aukartust äratavalt suur kollektsioon veine aastast 1962 kuni 1983, mis kõik on Chianti Classico konsortsiumi poolt sertifitseeritud. Antiikses veinikeldris on olemas kõik vajalikud seadmed traditsiooniliseks veinitootmiseks, nagu ka suur hulk puidust veinivaate, kus veini hoitakse. Osa aastal 1700 ehitatud maa-alusest veinikeldrist on jäetud renoveerimata ja säilitatud nii, nagu see oli 300 aastat tagasi.

Hotellina töötavas Montagliari veinimõisas on võimalik ööbida ja ka kohalikus restoranis õhtustada. Muide, süüa valmistab Toskaana traditsioonide kohaselt Davidi ema Bruna. Mõisas on olemas ka pood, kust saab soetada sealset toodangut. Ajaveetmise viise Montagliaris jagub: sügisel on võimalik osa võtta ka mõisatöödest, nagu näiteks viinamarjakorje, suvel võib aga veinimõisa ajaloolist ilu, hõrke roogi ja hurmavat loodust nautida hoopis sealsel väliterrassil saja-aastaste puude varjus.
Montagliari Mõis on ümbritsetud 26 hektari suuruse viinamarjaistandustega, kus kasvatatakse ja seotakse viinapuid Guyot´ meetodil. Chianti Classico veinipiirkonnale omased marjad on Sangiovese, Canaiolo, Trebbiano, Malvasia. 16 hektarit mõisamaast on oliivisalude all, mille saagist toodetakse kõrgekvaliteedilist oliiviõli.

Järgnevalt oleme Teile kirja pannud kõik olulised andmed meie lemmikveinide kohta, et Teil oleks lihtsam oma veinivalikut teha.

Fattoria di Montagliari, Chianti Classico, DOCG 13%
Punane vein 80%Sangiovese, 20% kohalikud sordid Canaiolo, Colorino, Ciliegolo, Malvasia Nero
Maitses on tunda vanilli, kirssi, metsmaasikat. Hea happega, hästi tasakaalustatud, tanniine. Veini on hoitud 30 kuud kastanitünnis, 6 kuud pudelis.
Sobib hästi juustuga ja salaami vorstidega: Heaks kaaslaseks noortele kitsejuustudele, võrratu pardi-, valge- ja ulukilihaga.

Fattoria di Montagliari, Chianti Classico RISERVA DOCG, 13%
Punane Riserva vein 80% Sangiovese, 20% kohalikud sordid: Canaiolo, Colorino, Ciliegolo, Malvasia Nero Aroom piprane, selles must kirss, vanill, karamell, maitses nahkne noot, taustaks maasikas. Veini on hoitud 50-60 kuud pähklipuuvaadis, 6-12 kuud pudelis.
Sobib pasta- ja riisitoitudega, laagerdunud juustuga, passib valge liha, veiseliha ja ulukiliha ning grillitud liha kaaslaseks.


Brunesco, Di San Lorenso, IGT 13%
Punanevein 100% Sangiovese
Maitse liköörne, mitmekülgne kooslus vanillist ja karamellist, tunda küdoonia, mentooli nüansse, haruldaselt pika järelmaitsega. Rikkalikult maitsestatud pasta, riis, laagerdunud juustud on selle veini parimad sõbrad.
Sobib pardi, punase liha, ulukiga, hautistega, praetud liha, veise- ja mooritud liha kõrvale.


Fattoria di Montagliari, Rosato Toscano, IGT 13%
Rosevein 100% Sangiovese
Aroomis magusat vaarikat, ürte, roosiõie lõhna. Maitse mahlane, kergelt vürtsine, kirbe, taustaks magus retro nüanss.
Sobib pastaga, lõhega, linnulihaga, valge lihaga ja ka niisama nautimiseks. Sobib ideaalselt ka vürtsikate toitude kõrvale.


Fattoria di Montagliari, Vino da tavola 12,5%
Valge vein 80% Trebbiano, 20% Malvasia
Aroomis raudrohi, tüümian, ürdid, karamelli ja isegi düššessi. Maitse on täidlane, vürtsikas, ürdine, hea happega, aimata rohelist õuna.
Ideaalne vein saatjaks punasele ja valgele kalale, lõhele, linnulihale, hea toiduvein. Sobiv kaaslane mereandidele.

Loomingulist veini valikut ja head nautlemist!

Loodame, et meie veinivalik osutub ka Teile sobivaks!

Teie Fra Mare Thalasso Spa